Kultúra a kultúrne pamiatky

 

KULTÚRNE INŠTITÚCIE

Mestský úrad Humenné

Web

https://www.humenne.sk/Kultura-sport-volny-cas/Kultura/

Adresa

Mestský úrad Humenné

Odbor kultúry, športu a mládeže

Kukorelliho 34, 066 28 Humenné

Telefón

+421/ 57/7863 239

Email

msukultura@humenne.sk

Aktuálne:

Humenné dostalo na 700. narodeniny nové logo

Humenné, 30.01.2017 – Uplynulú sobotu primátorka mesta Humenné Jana Vaľová (Smer-SD), slávnostne predstavila nové logo mesta. To bolo špeciálne vytvorené pre oslavy 700. výročia prvej písomnej zmienky o Humennom a používať sa bude výlučne počas tohtoročných osláv.

Predstavenie loga sa uskutočnilo počas slávnosti uvítania najmenších Humenčanov do života, ktorá bola popretkávaná krásnymi slovami, básňami a tónmi hudby od žiakov Súkromnej základnej umeleckej školy Múza a Aničky Pipákovej. Primátorka mesta oficiálne privítala každé zúčastnené dieťatko v sprievode jeho rodičov a vyzdvihla aké potešenie nám naši potomkovia vedia priniesť. V rámci uvítania sa uskutočnil zápis do Pamätnej knihy mesta a rodičom boli odovzdané spomienkové predmety pre deti na tento neopakovateľný deň.

Rodičia spolu so svojimi ratolesťami zároveň premiérovo videli aj nové logo, ktoré priamo symbolizuje sedemsté výročie nášho mesta. Základ loga tvorí modrá farba, čo zodpovedá aj farbe erbu mesta. Navyše je do modrého pozadia aplikovaný zlatý lev, ktorý predstavuje ochrancu mesta. Lev bol základným prvkom erbu rodu Drugethovcov, ktorí žili kedysi v miestnom kaštieli a stále zdobí ako socha vstupné brány tohto kaštieľa. Lev je tiež ľahko zapamätateľným symbolom mesta. Jeho profil sa v logu pozvoľna mení do číslice 700, ktorá je odkazom na prvú písomnú zmienku o meste. Okrem toho lev drží zlatý kľúč ako náznak otvorenosti mesta pre všetkých.

„Logo pre Humenné vytvoril umelec pochádzajúci z nášho partnerského chorvátskeho mesta Šibenik, Zvonimir Vila. Umelcove korene siahajú až na východné Slovensko, preto v minulom roku prijal naše srdečné pozvanie a prišiel si obzrieť mesto. Na základe množstva vizuálov, ktoré ho v Humennom očarili, vytvoril toto reprezentačné logo,“ prezradila primátorka Jana Vaľová s tým, že s ním plánujú spolupracovať aj pri tvorbe známky, kresieb a rytín, ktorými sa preslávil nielen vo svojej vlasti.

Oslavy sedemstého výročia prvej písomnej zmienky o meste Humenné odštartovali začiatkom januára XIX. Reprezentačným a charitatívnym plesom mesta Humenné a pokračovať budú počas celého roka sprievodnými programami, pričom vyvrcholenie výročných osláv je naplánované spolu so slávnostným otvorením nového futbalového štadióna na september tohto roka.

Kontakt:

Mgr. Michaela Dochánová
Špecialista pre styk s verejnosťou na tlačovom referáte
Mestský úrad Humenné
Kukorelliho 34
066 28  Humenné

msudochanova@humenne.sk

057/7863 223

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vihorlatská knižnica

Plní funkciu verejnej univerzálnej knižnice hlavne pre občanov mesta, ale aj občanov okresov Humenné, Medzilaborce a Snina. Sídli v peknom a príjemnom prostredí na okraji pešej zóny v mestskej časti Centrum pri rieke Laborec. Jej hlavným cieľom je získavať, spracúvať, uchovávať a sprístupňovať svoj knižničný fond a knižnično-informačné služby. Návštevníkom poskytuje vypožičné služby, pripravuje taktiež kultúrno-spoločenské a vzdelávacie podujatia, besedy a stretnutia s autormi a tvorcami kníh.

WEB

www.vkhe.sk

Adresa

Vihorlatská knižnica

Námestie slobody č. 50

066 80 Humenné

Telefón

+421/57/7763518

EMAIL

riaditel@vkhe.sk

 

Vihorlatské múzeum

Sídlom Vihorlatského múzea v Humennom je zrenovovaný renesančný zámok. Ide o regionálne múzeum vlastivedného charakteru. Okrem uvedených stálych expozícií múzeum stále pripravuje pre svojich návštevníkov množstvo výstav a podujatí.

Umelecko – historická expozícia

Galéria panovníkov v izbe uhorských kráľov predstavuje vladárov počínajúc Štefanom I. a končiac Máriou Teréziou v podobe medailónov s uvedením mena, poradie na tróne, doby panovania a krátkou charakteristikou vlády v podobe latinského štvorveršia.

Ornamentálna izba ponúka pohľad na originálnu iluzívnu výzdobu objavenú pri reštaurovaní.

Stropná maľba  zobrazujúca príchod cisárovnej Márie Terézie do brán mesta.

„Orientálna alebo čínska izba“ Na strope je freska predstavujúca prijatie arabských vyslancov na čínskom cisárskom dvore.

V miestnosti zariadenej ako jedáleň sa nachádza veľká nábytková súprava z prelomu 19. a 20. storočia. Na poschodí pokračuje prehliadka v miestnostiach venovaných sakrálnemu umeniu. Najkrajšou miestnosťou zámku je zlatý salón.

Prírodovedná expozícia – živočíšstvo Horného Zemplína

Sakrálna expozícia – kaplnka z roku 1654, obraz Posledná večera

Galerijná sieň Oresta Dubaya – grafik, ilustrátor a maliar

Expozícia ľudovej architektúry a bývania

Expozícia obsahuje zrubový dom, hospodársky dom, objekt z Oľšinkova, hospodársky dom zo Zemplínskych Hámrov, hospodársky dom z Nechvaľovej Polianky, kováčska dielňa, váhadlová studňa, senník a zrubená sýpka s pivnicou, hospodársky dom z Výravy, obytný dom s mlynicou z Vyšnej Jablonky. Dominantou expozície je drevený kostolík z Novej Sedlice.

WEB

www.muzeumhumenne.sk

Adresa

Vihorlatské múzeum v Humennom

Námestie slobody č.1

066 01 Humenné

Telefón

+421/057/7752240

Skanzen: +421/57/7755671

EMAIL

sekretariat@muzeumhumenne.sk

riaditel@muzeumhumenne.sk

Aktuálne:

Výstava Krása porcelánu

Výstavnú sezónu 2017 v Galerijnej sieni Oresta Dubaya Vihorlatského  múzea v Humennom od 18. mája  otvára Vihorlatské múzeum sprístupnením výstavy porcelánu zo súkromnej zbierky  zberateľa Ing. Mirona Mihaliča z Košíc.

Obdivovateľom jemného  umenia, ktoré sa vo svojej ušľachtilej podobe rozšírilo od 18. storočia z Viedne,ponúka múzeum vo svojich výstavných priestoroch vyše dvesto ukážok porcelánových figurálnych diel, vázy, misy, dózy a jedálenské súpravy z obdobia 19. a 20. storočia. Tvarovo a farebne rozmanité vystavované exponáty pochádzajú z proveniencie známych výrobcov z územia bývalého Československa, Rakúska, Nemecka, Maďarska, Francúzska a Talianska. Nemecký porcelán je zastúpený značkou Meissen (známy „cibulák“, ktorý pôvodne predstavoval granátové jablko), Ludwigsburg, Rosenthal, Weimar, Volkstedt – Rudolfstadt, Plauen. Výrobkom porcelánky v Meissene je aj vystavovaný porcelán s čínskymi motívmi. Maďarsko zastupuje značka Herend.  Anglický porcelán predstavuje na výstave  značka Wedgwood a Mintom,  Francúzsko svetoznáma manufaktúra Sévres a Limognes. Najpočetnejšiu zbierku porcelánu tvorí na výstave porcelán českých známych výrobcov – porcelánok v Dubí pri Tepliciach,  Duchcov, Loket, Březová a  Thun.

Výstavu porcelánu vo výstavných priestoroch Vihorlatského múzea v Humennom  dopĺňajú  obrazové umelecké diela z prelomu 19. a 20. storočia zapožičané Šarišskou galériou v Prešove. Výstava  potrvá do 31. júla 2017.

Fotka Turistické informačné centrum Humenné.

 

Výstava Pohľady do neznáma

Vihorlatské múzeum v Humennom sprístupňuje od 18. mája 2017  širokej verejnosti výstavu portrétov Márie Cingelovej. Autorka pochádza z obce Ulič v okrese Snina.Maľovaniu sa venuje od detstva, svoj talent  formovala pod vedením akademického maliara Ivana Chapčáka.

Bohaté skúsenosti nadobudla autorka na početných maliarskych plenéroch  a výstavách doma a v zahraničí.  V súčasnosti žije a pracuje v Taliansku vo Florencii, kde absolvovala štúdium maľby realistického portrétu na súkromnej škole maliarky Andrei SoleCosta. Spolupracuje s významnou talianskou portrétistkou ErsiliouLeonini, Je členkou umeleckej galérie SimultaneaSpazziD´Arte Florencia.

V tvorbe Márie Cingelovej  prevládajú portréty a krajiny.  Kresby, olejomaľby, ako aj neopakovateľné diela suchým pastelom na kartóne a dreve sú jedinečné štýlom, farebnosťou a vyjadrením hĺbky pocitov portrétovaných. Autorka je známa svojim citlivým ponorom do duše tých, ktorých maľuje. Vidí nie len tvár a vlasy… jej vlastná duša sa vnára do duší portrétovaných – rozumie im, vidí ich životy, prežíva ich radosti aj trápenia. Cingeľovej diela sú preto neopakovateľné a jedinečné. Také výnimočné, akými sme my všetci výnimoční so svojimi túžbami, snami radosťami, smútkami i nádejami.

Výstava vyše tridsiatich diel Márie Cingelovej potrvá vo výstavných priestoroch Vihorlatského múzea v Humennom do 31. júla 2017.

Vihorlatská hvezdáreň

Hvezdáreň je významným centrom astronomického vzdelávania, propagácie a pozorovaní. Budova hvezdárne je situovaná v strede mesta a je ľahko dostupná pre návštevníkov. Poskytuje možnosť prednášok v sále pre 72 poslucháčov a pozorovania ďalekohľadom umiestneného v štvormetrovej kupole. Odborná činnosť hvezdárne je sústredená vo vysunutom odbornom pracovisku na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle 38 km od Humenného, v horskom sedle medzi pohorím Vihorlatu a Bukovskými vrchmi.

WEB

www.astrokolonica.sk

Adresa

Vihorlatská hvezdáreň Humenné

Mierová 4

066 01 Humenné

Telefón

+421/57/7752179, +421/933/7754753

EMAIL

vihorlatobs1@stonline.sk

Ponuka podujatí  Vihorlatskej hvezdárne:   Podujatia jún 2017Úkazy na oblohe jún 2017

Humenská zberateľská spoločnosť

Humenská zberateľská spoločnosť HZS so sídlom v Humennom vznikla v roku 2013 za účelom združenia zberateľov všetkých zberateľských odvetví do jedného spolku.

WEB

www.humenskazberatelskaspolocnost.sk

Adresa

Humenská zberateľská spoločnosť

Mierová 70

066 01 Humenné

Telefón

0918 537 652, 0907 622 152

EMAIL

zelinkajaroslav@gmail.com

Aktuálne:

Zberateľské burzy 2017 

Mestské kultúrne stredisko

  • 1. 7. 2017 – od 8.00 do 12.00 hod.
  • 9. (16.) 12. 2017 –  od 8.00 do 12.00 hod. – Vianočná burza

Humenský kaštieľ

  • 10. 6 2017  – od 8.00 do 12.00 hod.
  • 26. 8. 2017  – od 8.00 do 12.00 hod.

Detská zberateľská burza

V mesiaci máj – jún sa uskutoční detská zberateľská burza v CVČ Dúha v Humennom – od 8.00 do 12.00 hod.