Výtvarné spektrum 2017

V aktuálnom roku sa vo Vihorlatskom múzeu v Humennom konal 54. ročník krajského kola celoslovenskej postupovej súťaže neprofesionálnej výtvarnej tvorby Prešovského kraja Výtvarné spektrum 2017. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Súťaž nebola tematicky ani žánrovo vymedzená, a to poskytlo priestor pre široké spektrum vyjadrenia osobností prostredníctvom prezentovaných diel. Krajské kolo tejto najstaršej celoštátnej postupovej súťaže poznamenal mierny pokles súťažiacich, čo sa odzrkadlilo aj na celkovej obsahovej a formálnej výpovedi vizuálneho prejavu.

Z jednotlivých kategórií najvýraznejšie vynikla kategória D (insitná tvorba). Ako v jedinej sú zastúpené vytvárané aj sochárske diela,  do súťaže boli zapojené okrem maľby aj plastiky. Kategória bola najosobitnejšou po kvalitatívnej stránke a predstavuje obsahovo i vizuálne najvyššie hodnotové zaradenie.

Kategória A (15 – 25 rokov) dosahovala v konečnom hodnotení priemernú kvalitu oproti minulému roku.

V kategórii B (25 – 60 rokov) bol výtvarný prejav  oproti mladým autorom sústredenejší a koncepčnejší. Výtvarné diela autorov kategórie C (nad 60 rokov)  boli zastúpené v menšom počte, avšak na hodnotnej  estetickej úrovni.

Kolekciu súťažných prác tvorilo 143 výtvarných diel od 63 autorov z okresov Humenné, Vranov nad Topľou, Svidník, Stropkov, Prešov, Poprad, Kežmarok a Levoča.  Aktuálneho ročníka sa zúčastnila zhruba tretina nových autorov.

Odborná porota hodnotila súťažné diela v zložení – Mgr. art. Eva Tkáčiková (predsedníčka poroty), stredoškolská pedagogička a intermediálna umelkyňa (Košice), Mgr. art. Jaroslav Drotár, sochár (Humenné), Mgr. art. Vladimíra Vajsová, maliarka, pedagogička, (Humenné) a Mgr. Mária Mišková, kultúrna manažérka (Humenné). Na výstavuodporučila porota 78 výtvarných prác od 45 autorov a rozhodla o udelení ocenení a čestných uznaní bez určenia poriadia s postupom na celoslovenské kolo súťaže nasledovne:

Hlavnú cenu získal autor Milan BOCKO (Poprad) za drevené plastiky Chudobná mať, Hra, Važtianka.

V kategórii A (autori 15 – 25 rokov)získali ceny Adam VASKO (Stropkov)za vystavenú kolekciu kresieb Bez názvu I. a III., Ilustrácie k príbehu III. a IV., Ivana Čolláková (Hanušovce nad Topľou) za maľbu Zimná krajina. Čestné uznanie získali Miriam SABOLOVÁ (Vranov nad Topľou) za kresbu Morrigan.

V kategórii B (autori 25 – 60 rokov)získali ceny Ondrej RUTTKAY (Spišské Bystré) za vystavenú kolekciu akvarelov Portrét II., Chlapec z osady, Dievča z osady, Zátišie s paprikou, Bethany, Marián KUSIK (Humenné) za patinované asambláže Pohľad naspäť, Traja, Hlava, Konštruktéra VSS. Čestné uznanie získali Milan MIHAĽKO (Humenné) za akryly Bez opakovania, S opakovaním,Peter KOČAN (Továrne) za oleje Banské, Slovinský hrad, Alena KOKAVCOVÁ (Poprad) za kresbu a grafiku Ľadové štíty 2,3 a Elena MAZÁKOVÁ (Poprad) za akvarel  Zátišie s omrvinkami II. a III.

Vkategórii C (autori nad 60 rokov)získali ceny Pavel MOCHNACKÝ (Svidník)za akrylový triptych Cesta, Július KOVÁČ (Kvetnica) za kolekciu grafík a kresby Veľké Hincovo pleso a Ukrižovaný. Čestné uznanie získali Bartolomej LEŠKO (Poša) za akryl Sídlisko.

V kategórii D (insita)získali ceny Emília MULIČÁKOVÁ (Humenné) za oleje Sladký plod, Stekajúca dobrota, Tancujúce medvede, Martin ORLÍK (Vranov nad Topľou) za kolekciu plastík Motorky, Motorkár,Kohút, Sliepka, Anton BUDZÁK (Poprad) za drevené plastiky 40 dní pokušenia 2 – 4, Migranti,6. decembra, Jus Go Mo, Skrotenie zlého zvera.

O víťazoch celoštátneho kola súťaže Výtvarné spektrum 2017 rozhodne odborná porota v Trenčíne 25. a 26. júla 2017. Humenné budú v tomto roku zastupovať šiesti súťažiaci. Výstava celoštátneho kola spolu s odborným seminárom sa bude konať 8. septembra 2017 na Trenčianskom hrade. Výstava súťažných diel neprofesionálnych výtvarníkov z Prešovského kraja Výtvarného spektra 2017 potrvá vo Vihorlatskom múzeu v Humennom do 30. júna 2017.

Fotka Turistické informačné centrum Humenné.